ABD Maaşlı Staj

ABD maaşlı staj programı Internship ile Amerika’da hem para kazanın, hem mesleki anlamda kendinizi geliştirin!

Internship Amerika maaşlı staj programı, ABD’de J-1 vizesiyle hem mesleki anlamda kendinizi geliştirebileceğiniz hem de para kazanabileceğiniz bir programdır. 6-18 ay arası süreyle Amerika’da yasal olarak alanınızda çalışarak:

 • Saatlik $15-$21 arası para kazanın
 • CV’nize ekleyebileceğiniz profesyonel deneyim elde edin
 • İngilizce konuşma becerinizi geliştirin
 • İş ve hayat tecrübesi edinin
 • Mesleğinizin profesyoneli olun

Amerika’da yaşam deneyimi

Amerika’da staj programlarında en yaygın süre 12 aydır. Bu sürede ABD’de hayat tecrübesi elde edersiniz. Bununla bera ber kendi ayaklarınızın üzerinde durarak kişisel gelişiminize katkıda bulunacaksınız.

Amerika’da yeme içme, konaklama gibi masraflarınızı kendiniz karşıladığınız biz program staj programı. Ayrıca yemeğinizi ve temizliğiniz size ait olacak. Bu da tek başınıza geçinmenizi ve tecrübe edinmenizi sağlar. Elbette ilk kez yurt dışına çıkan biriyseniz biraz zorlayabilir fakat öğrencilerin genellikle 1-3 hafta içerisinde ABD’ye uyum sağladığı görülmektedir.

Staj programında kazanç ve çalışma

Internship Amerika maaşlı staj programında, saatlik $15-$21 dolar arasında ücretlerle maaş kazanabilirsiniz. Çalışacağınız eyalet, şehir, iş yerinin maddi şartlarına göre kazancınız değişir. Çalışma saatleri haftalık belirlenir. Ortalama haftalık çalışma saatileri 40-60 saat arasıdır. 40 saatin üzerinde ise overtime yani mesai ücreti alırsınız fakat bu zorunlu değildir. Yine de birçok işletme, çalışanın yoğun sezonda daha fazla saat çalışmasına ihtiyaç duyar.

Ayda 2500-4000 dolar arası maaş kazanmanız mümkün. 12 ay sürede program ücretinizi ve masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz ama esas amacın, mesleki profesyonel olmak olduğunu ve iş tecrübesi edinmek amacıyla bu programa katıldığınızı unutmayın.

Maaşlar eyaletlere göre değişmektedir. Bazı eyaletlerde asgari ücretler daha yüksek olduğundan kazancınız da artabilmektedir. Elbette maaşınızdan vergi vereceğinizi, konaklama ücretlerini ve yeme içme giderlerinizi de karşılayacaksınız.

abd maaşlı staj programlarında çalışma imkanları
ABD Maaşlı Staj Internship Programlarında İş Deneyimi

Internship’te hangi meslekler var?

Internship programı işletmeden mühendisliğe, sanattan iletişim bölümlerine kadar birçok alanda mevcuttur fakat meslek grupları ve iş bulunması kapsamında en yaygın alanlar Turizm ve Gastronomi alanlarıdır. Aşçılık, Resepsiyonistlik, Garsonluk gibi mesleklerde otel, resort, restoran gibi işletmelerde çok fazla staj imkanı vardır.

Gastronomi alanında dünya mutfakları, deniz ürünleri, pasta ve tatlı gibi alanlarda zincir otellerde ve restoranlarda iş pozisyonları vardır. Yine turizm otelcilik alanında ön büroda rezervasyon, resepsiyon, veya servis alanında garsonluk, şef garsonluk popüler mesleklerdir.

Hilton, Ramada, Crowne Plaza, Sheraton, Hyatt, Fairmont gibi zincir otellerde çalışma ve tecrübe edinme şansınız olacaktır. Ve bu CV’nizi güçlü hale getirerek, ülkenize döndüğünüzde kolaylıkla ve yüksek pozisyonlarda iş bulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yönetici pozisyonlarında çalışabilmek için de bu deneyimler çok yararlıdır.

ABD maaşlı staj başvuru koşulları

 • 20-28 yaş aralığında olmak
 • İyi seviyede İngilizce bilmek
 • Turizm veya Gastronomi alanlarında en az ön lisans veya lisans mezunu olmak
 • Internship için son 1 yılda mezun olmuş olmak
 • Trainee için, mezuniyetten itibaren iş deneyimine sahip olmak
 • Lise mezunları için, aralıksız en az 5 yıl iş deneyimine sahip olmak
 • Alan dışı eğitim alan adaylarda en az 5 yıl iş deneyimine sahip olmak
 • Son 2 yılda ABD vize reddi almamış olmak

ABD maaşlı stajı olan Internship ve Traineeship programları için, başvuru öncesinde iş deneyiminizin olması bir avantajdır. Özellikle Trainee pozisyonlarında iş deneyiminize de bakılır. Dolayısıyla ne kadar güçlü bir cv oluşturursanız sizin için o kadar yararlı olacaktır. Elbette deneyimi olmayan öğrenciler de eğitim durumlarına göre Internship başvurusuna uygundur.

Internship USA Maaşlı Staj Programı
Internship USA Maaşlı Staj Programı

Internship-Trainee farkı

Programın genel adı Training programıdır. Training programı da Internship ve Traineeship olarak ikiye ayrılır. Internship programı, alanından son 1 yıl içerisinde mezun olmuş ve iş deneyimi olmasa da başvurabilecek adaylara göredir. Traineeship ise, mezuniyeti 1 yıldan fazla olup bu süre zarfında iş deneyimi edinen profesyoneller içindir. Sonuç olarak alanınızdaki iş deneyimleriniz, alacağınız iş tekliflerini de belirleyecektir.

Internship-Trainee programında konaklamalar

Program kapsamında bazı işletmeler, stajyerler için konaklama bulma konusunda destek vermektedir. İşverenler tercihlerine göre kendi bünyesinde veya anlaşmalı olduğu bir yerde konaklama sağlar. Fakat konaklamalar genellikle ücretli olup, ortalama aylık $600- $1000 arasındadır.

Bazı işletmeler ise öğrenciye konaklama bulmaz ancak bunun yerine 1 veya 2 haftalık ücretsiz konaklama sunan işletmeler vardır. Bu süre zarfında kendinize uygun bütçelerle Craigslist, Airbnb gibi ilan sitelerinden konaklama bakmalısınız. Ayrıca Amerika’da tanışacağınız arkadaşlarınızla da birlikte konaklama planlayabilirsiniz.

ABD MAAŞLI STAJ PROGRAM ÜCRETLERİ

ABD maaşlı staj 12 aylık programında, Front Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı program ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Program Ücreti: $4250 (1 Ağustos 2024’e kadar)
 • Vize Ücreti: $185
 • SEVIS Ücreti: $220
 • Uçak Bileti: $700-$900 (ortalama ücret)
 • Cep Harçlığı: $1500 (minimum tavsiye edilen)

Program için başvuru yapan bir öğrencinin masrafı; vize ücretleri, cep harçlığı ve uçak bileti dahil yaklaşık 7000 dolardır. 12 aylık bir programda bu masraflarını birikimlerinizle karşılamanız mümkün.

ABD Maaşlı Staj programına başvurmak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz