Work and Travel Nedir?

Work and Travel ile Amerika’da çalışarak hem para kazanıp hem de İngilizcenizi geliştirirsiniz. Programa katılabilmek için üniversite öğrencisi olmanız yeterli!

Work and Travel, Amerika Birleşik Devletleri’nin sunmuş olduğu, çalışma içerikli bir kültürel değişim programıdır. Üniversite öğrencileri yaz tatillerini Amerika’da çalışarak geçirir. Böylece hem İngilizce konuşma becerilerini geliştirip, hem de hayat tecrübesi edinir ve para kazanırlar. Kontenjanlı olan bu programa katılabilmek için öğrenci olmanız ve en az orta seviye İngilizce bilmeniz gerekir.

Üniversite öğrencileri, okullarının yaz tatilleri sürecinde bu programa katılırlar. Programın genel tarih aralığı her yılın 15 Mayıs – 30 Eylül tarihleri arasındadır. Elbette siz, kendi okul tatil tarihlerinize göre gideceğinizi planlamalısınız. Örneğin okulunuz 8 Haziran’da bitiyorsa, uçuş ve hazırlık süresini de hesaplayarak en erken 10 veya 11 Haziran’da gitmeniz gerekecektir.

Programın içeriğinde her ne kadar çalışma olsa da, esas amaç kültürel değişimdir. Yaz tatiliniz boyunca yeni bir kültür ve yeni insanlar tanırsınız. Konuşma pratiğiyle İngilizcenizi geliştirirsiniz. Ayrıca gezmek istediğiniz, merak ettiğiniz yerleri gezerek, tatilinizin tadını çıkarırsınız. Bu programın sizi bir adım ileriye taşıyacağını unutmayın. Sadece çalışıp para kazanmak değil, hem kariyerinizde hem de kişisel gelişiminizde etkili olacağını asla unutmayın!

Work and Travel programı ile geleceğinizi bir adım öne taşıyın
Work and Travel programı ile geleceğinizi bir adım öne taşıyın

WORK AND TRAVEL KATILIM ŞARTLARI

Programa katılabilmek için belirli şartlar vardır. Üniversite öğrenci olunması zorunludur. Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın kriterlerine göre en temel şart öğrenci olmak. Ayrıca temel İngilizce konuşma becerinizin olması önemlidir.

Genel katılım şartları:

  • Örgün eğitimde üniversitede lisans veya yüksek lisans öğrencisi olmak: Üniversitelerin, lisans için 4 yıllık bölümlerinde öğrenci olmanız gerekmektedir. Yüksek lisans öğrencileri de bu programa uygundur. Örgün eğitimde öğrenci olmalısınız. Açık öğretim, uzaktan eğitim, tezsiz yüksek lisans öğrencileri bu programa başvuramaz.
  • Temel İngilizce konuşma becerisine sahip olmak: Work and Travel programına katılabilmek için İngilizce konuşma bilgisi gereklidir. Elbette programa katılıp Amerika’ya gittiğinizde dilinizi geliştireceksiniz. Fakat en başında bir işe kabul edilmek, vize görüşmesinde başarılı olmak için İngilizce bilmeniz gerekli. Ayrıca İngilizce bilmeniz, Amerika’ya gittiğinizde işinizi rahatlıkla yapma, arkadaş edinme gibi avantajlar sağlayacaktır. Programa katılabilmeniz için 10 üzerinden 5 gibi bir skor veya A2+ seviyesinde konuşma becerisine sahip olmanız gereklidir. İngilizce seviyeniz yeterli değilse, yurt dışı dil okullarını tercih etmelisiniz.
  • Yüksek not ortalamasına sahip olmak: WAT öğrencilerinin vize görüşmesine başarılı olması, biraz da okuldaki başarılarından geçer. Okulunuzda sınıf tekrarı yapmamış veya okul uzatmamış olmalısınız. Bununla birlikte 4 üzerinden minimum 2.50 not ortalamasına sahip olmanız faydalı olacaktır. Düşük not ortalaması ile vize görüşmesine gittiğinizde, vize reddi alma ihtimaliniz artacaktır.
  • Eğitim yılı ve yaş kriterlerinin uygun olması: Work and Travel programına başvuran bir öğrencinin yaşı ne kadar ileri ise, vize işlemleri için riski o kadar artar. Genellikle istenilen yaş aralığı 18-25 yaş arasında olmaktır. Ama burada kastedilen, 25 yaşında üniversite 1. sınıfa başlamanız değildir. Doğal hayatın akışına uygun bir eğitim sistemi önemlidir. 1 yıl hazırlık okuduktan sonra 2 yıl bölümde eğitim bitirip 3. sınıfa geçtiniz diyelim ve yaşınız 21 olacaktır. Bu durumda programın yaş kriterine uygun olursunuz. Ayrıca üniversitelerin son sınıflarında eğitim gören öğrenciler de, Amerika’ya gittikten sonra geri dönmeme riski vardır.

Son sınıflar Work and Travel yapabilir mi?

Work and Travel programında üniversitelerin son sınıflarındaki öğrencilerin katılması teknik olarak mümkündür. Fakat bu öğrenciler mezun durumda olduğundan, Amerika’ya gittikten sonra geri dönmeme ihtimalleri vardır. Bu yüzden Amerikan konsolosluğu risk grubunda görürse vize reddi verir. Aynı şekilde mezun yılına gelip okulu uzayan öğrenciler de riskli durumdadır. Yüksek lisans öğrencilerinde ise 2. sınıf yani mezun veya tez dönemi, risklidir. Öğrenci olarak başvurma şansınız olsa bile, konsolosluğun vize sürecini de düşünün.

Work and Travel Ön Lisans

Ön lisans yani 2 yıllık bölümlerde okuyan öğrenciler de riskli gruptadır. Teknik olarak öğrenci olduğunuz için başvurabilseniz de, konsolosluk meslek yüksekokullarını riskli olarak değerlendirir. Kolay kazanılmış bir bölüm diye düşünebilir veya “Vocational School” kategorisinde, üniversite öğrencisi değil gibi görürler. Ön lisans öğrencisi iseniz, mezuniyetlerinin ardından Camp USA programlarındaki Camp Counselor pozisyonları sizin için uygundur.

Ön lisans öğrencileri için bir diğer program ise Work and Travel Avustralya programıdır. Aynı Amerika programında olduğu gibi çalışıp gezersiniz. Ayrıca öğrenci olma zorunluluğu yoktur. 6-12 ay arası programlar bulunmaktadır. İş yerleşiminiz ve belgeleriniz hazırlandıktan sonra vize başvurusu yapılır. Vize onayından sonra Avustralya’da Work and Travel programına başlarsınız.

İngilizce seviyem ne olmalı?

Birçok öğrenci, Amerika’ya gidene kadar İngilizcemi geliştireceğim diye düşünür fakat başvuru esnasında da İngilizce bilmeniz gerekmektedir. Eğer İngilizce konuşma temeliniz yeterli değilse, programa uygun olarak değerlendirilmeyeceksiniz. Program kapsamında size bulunan bir işte, iletişim sorunu yaşamamanız gerek. Ayrıca günlük hayatta da rahat iletişim kurmalısınız. ABD Konsolosluklarında ise yüzyüze vize görüşürsünüz. Görüşmede size sorulan soruları cevaplayamazsanız size vermeyeceklerdir. En az Intermediate seviyesinde İngilizce konuşmanız gereklidir.

Work and Travel programına başvuru yapmak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.