Yurtdışında üniversite eğitimi

Yurtdışında üniversite eğitimi almak herkes için, kendi koşullarına göre mümkündür. Son dönemlerde özellikle sınav stresi, istediğiniz bölümü kazanamamak gibi nedenlerden dolayı yurt dışında üniversite okumak fikri yaygınlaşmaya başlamıştır. Tercih edeceğiniz bir ülkenin kendi dilinde veya yaygın bir dil olarak kullanılan İngilizce dilde üniversite eğitimi almak mümkündür.

Üniversite eğitimi almak

Birçok insan, iyi bir kariyer sahibi olmak için eğitimli olmayı tercih eder. Üniversite eğitimi de bu anlamda hem mesleki hem de akademik anlamda gereklidir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak ise birçok avantaj sağlar. Yabancı dil öğrenmek, uluslararası tanınırlığı olan (mavi diploma) bir diplomaya sahip olmak, hayat tecrübesi gibi birçok kazanım elde edersiniz. İngilizce, Almanca, Rusça, İspanyolca gibi yabancı dil öğrenme ve geliştirme imkanlarınız da olacaktır.

Yurtdışında üniversite eğitimi almak için birçok ülkede sınav şartı aranmamaktadır. YKS (AYT-TYT) sınav şartı olmadan, yalnızca lise diplomanızla eğitim alabilmeniz mümkündür. Cazip yıllık eğitim ücretleriyle ve istediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz. Sayısal, sözel veya eşit ağırlık bölümlerinden ya da meslek lisesi, imam hatip lisesi gibi lise türlerinden mezun olmanız fark etmez.

Yurt dışında üniversite eğitimi

Okul ücretleri ve yıllık maliyetler

Yurt dışında üniversite eğitim ücretleri, ülkelere göre değişmektedir. Ücretsiz üniversite eğitimi alabileceğiniz ülkeler olduğu gibi, yıllık eğitim ücreti 1500-2000 Euro’dan başlayan birçok üniversite bulunmaktadır. Eğitim ücretleri ülkelere, bölümlere ve burs imkanlarına göre değişmektedir.

Almanya: Almanya’da üniversite eğitimleri ücretsizdir. Devlet üniversiteleri öğrencilerden okul ücreti talep etmez. Fakat yasalar gereği her eyalette belirlenmiş olan yıllık harç ücretleri vardır. Bunlar dönemlik €100-€1500 arasında değişmektedir. Örneğin Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde harç ücreti, Bavyera eyaletinden farklı belirlenmiştir.

Almanya’da özel üniversiteler ise ücretlidir. Yıllık üniversite fiyatları 7000-8000 Eurodan başlamaktadır. Özel üniversitelerden BSBI, Gisma Business School, IU University, SRH, Munich Business School, Jacobs University gibi bazı üniversiteler en çok tercih edilen üniversitelerdir.

İngiltere: Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biri İngiltere’dir. İngiltere’de eğitim ücretleri okullara, bölgelere ve öğrencinin başvuracağı eğitime göre değişir. Üniversite okumak için IB (International Baccalaureate) diplomanız olması durumunda, doğrudan bölüme başlayabilirsiniz. Eğer IB diplomanız yoksa Foundation denilen hazırlık eğitimini almanız gerekmektedir. Foundation eğitimi 1 yıl sürer. Amacı lise mezuniyetinizdeki eksikleri tamamlamak, sizi eğitime adapte etmek amacıyla verilir.

İngiltere’de yıllık eğitim ücretleri lisans, yüksek lisans veya foundation programlarına göre yaklaşık 7000-8000 Sterlin (pound) ‘den başlamaktadır.

Yurtdışında üniversite okumak

Yıllık Okul Ücretleri

Polonya: Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler yalnızca lise diplomasıyla başvuru yapabilirler. Eğitim dili İngilizce veya Lehçe tercih edilebilirken, yıllık eğitim ücretleri 2000-4500 Euro aralığında değişmektedir. Tıp, Diş Hekimliği gibi bölümlerde ise yıllık eğitim ücretleri daha yüksektir. Polonya’da IELTS, TOEFL gibi İngilizce dil sertifikanızla, hazırlık eğitimi almadan üniversiteye başlayabilirsiniz. IB diploma veya YKS sonucu gerekmez.

Letonya: Letonya, son yıllarda Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmuştur. Letonya’da yıllık üniversite okul ücretleri 2000-2500 Euro’dan başlamaktadır. İngilizce hazırlık eğitimleri ise 1800-2000 Euro’dan başlar. Letonya’da özellikle bilgisayar mühendisliği, yazılım, informatik gibi bölümler çok tercih edilmektedir.

ABD: Amerika’da üniversite eğitim ücretleri okullara, başarı durumunuza (burs imkanları) ve ders kredisine göre değişmektedir. Türkiye’deki ön lisans benzeri olan kolej (College veya Comunity College) okullarında yıllık eğitim ücretleri 9000 dolardan başlamaktadır. Birçok başarılı popüler üniversite vardır ve bölümlere göre ücretler 40 bin dolara kadar çıkabilmektedir. George Brown College, Wisconsin-Madison Üniversitesi, Santa Monica College, Arizona State University, Virginia Üniversitesi gibi birçok popüler üniversite bulunur. Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite okumak için lise diploma notunuzun yüksek olması gerekir.

Rusya: Rusya’da üniversite eğitimi Türkiye’de olduğu gibi birçok bölümde 4 yıldır. Tıp 6 yıl, Diş Hekimliği 5 yıl sürmektedir. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen birçok öğrenci, uygun eğitim ücretleri ve özellikle bilgisayar, yazılım, yapay zeka, uçak teknolojisi, gemi kaptanlığı bölümleri sebebiyle Rusya’yı tercih etmektedir. Eğitim dili İngilizce veya Rusça olarak tercih edilebilir. Yıllık eğitim ücretleri 1500 dolardan başlamaktadır. St. Petersburg, Nizhniy Novgorod ve Kazan, öğrencilerin çok tercih ettiği şehirlerdir. Birçok üniversitede yabancı dil hazırlık eğitimi de bulunmaktadır. Tıp, Diş Hekimliği gibi bölümlerde 1 yıllık okul ücreti 3000 dolardan başlar.

Üniversite eğitimi almak

Üniversite ve Kolejlerde Yıllık Eğitim Ücretleri

Kanada: Kanada’da özellikle college eğitimi veren üniversiteler tercih edilen üniversitelerdir. Üniversitelerde bölümler ortalama 4 yıl sürmektedir fakat kolejlerde 2 yıllık bir eğitimin ardından isterseniz 4 yıla tamamlayabilir veya 2 yılın sonunda kolej diplomanızı alabilirsiniz. En çok değerlendirilen nokta ise devlet kolejlerinde eğitim almaktır. Çünkü devlet okulları size eğitim süresinde ve sonrasında çalışma izni vermektedir. Fakat ILAC, Greystone College gibi popüler özel kolejler de uygun fiyatları ve kaliteli eğitimleri sebebiyle tercih edilmektedir. En popüler okullar ise Seneca College, Algonquin College, Fleming College, University Canada West, Centennial College gibi okullardır.

Kanada üniversitelerinde yıllık eğitimi kolejlerde 10000-12000 CAD (Kanada Doları) civarında fiyatlandırılmaktadır. Elbette üniversitelere göre bu fiyatlar 40.000 dolara kadar çıkar. Kanada dolarının diğer döviz kurlarına göre biraz daha düşük olması, eğitim ücretlerinde aradaki farkı azaltmaktadır. Bu bakımdan avantajlıdır.

Macaristan: Üniversite eğitimi için tercih edilen popüler ülkelerden biri de Macaristan’dır. Peç, Szedeg, Debrecen, Corvinus, Metropolitan, IBS, Budapeşte Teknik gibi birçok üniversitede hem İngilizce eğitim verilmekte hem de uluslararası öğrenci kontenjanları fazladır. Bölümlere göre yıllık eğitim ücreti 3000-4000 Euro civarında değişebilmektedir. Tıp, Dişçilik gibi bölümlerde ise yıllık 15 bin euro eğitim ücretleri görülebilir.

Macaristan özellikle Türk kültürü, tarihi gibi ortak noktalar sebebiyle de öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. YÖK tanınırlığı olan birçok üniversite olduğu gibi, hemen hemen her bölümde üniversite eğitimi alabilmeniz mümkündür.

Yurtdışına Üniversite Eğitimi için YÖK Denkliği Var Mı?

Yurtdışında üniversite eğitimi alırken en çok sorulan sorulardan biri de üniversitelerin YÖK denkliği var mı? sorusudur. Özetle, Front Yurtdışı Eğitim tarafından danışmanlık hizmeti verilen tüm üniversiteler, YÖK tarafından tanınmaktadır. YÖK’ün listesinde olmayan hiçbir üniversiteye başvuru yapmamaktayız.

TANINIRLIK: Tanınırlık, YÖK’ün bir üniversiteyi eğitim kurumu olarak tanıması ve listesinde barındırmasıdır. Eğer bir okul YÖK’ün listesinde yoksa, o üniversitenin tanınırlığı yoktur. Tanınırlığı olmayan üniversitede alınan eğitime denklik alınamaz. E-devlet üzerinden, YÖK Okul Tanıma Sistemi ile üniversiteleri kontrol edebilirsiniz.

DENKLİK: Eğitiminizi yurt dışında alıp tamamladıktan sonra, Türkiye’de diplomanızdan devlet kurumlarında da çalışabilmek veya iş yeri açabilmek amacıyla yararlanmak için, denklik almanız gerekir. YÖK, denklik için tanınırlığı olan bir üniversitede okumuş olmanızı ister. Eğitim bittikten sonra geri döndüğünüzde YÖK’e başvuru yapıp diplomanıza denklik alabilirsiniz. Bunun için https://denklik.yok.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

yurtdışında üniversite başvuruları
yurtdışında üniversite başvuruları

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Başvuru Şartları

Yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği şeyler eğitim ücretleri ve başvuru şartlarıdır. Aşağıda başvuru için gerekli koşullar ve temel evraklar listelenmiştir:

  • Başvuru yapmak istediğiniz ülkeyi belirlemeli ve araştırmalısınız. Kararınız net olmalıdır.
  • Başvuru yapabilmek için yaş kriterlerini sağlamanız gerekmektedir. Üniversiteler için en az 18 yaşında olmalı veya 18 yaşın altındaysanız velinizin onayı ile başvurmalısınız.
  • Sağlık durumunuz, yurtdışında üniversite eğitimi almak için uygun olmalıdır.
  • En az lise mezunu olmanız gerekmektedir. (Ön lisans mezunu veya üniversite terk olmanız başvurmaya engel değildir)
  • Eğitim almak istediğiniz bölümün giriş şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Örneğin Tıp eğitimi düşünüyorsanız, Biyoloji Kimya derslerinde veya Mühendislik düşünüyorsanız Fizik ve Matematik derslerinde başarılı olmanız gerekir. Aksi taktirde Foundation ya da bölüm hazırlık gibi eğitimler almanız zorunlu olacaktır. Ayrıca bölüme girişte sınav veya mülakat yapılabilir.
  • Dil yeterliliğinizin ispatı. Bunun için eğitime gideceğiniz ülkenin dil bilgisine ya da ortak İngilizce gibi bir dil bilgisine sahip olmanız ve bunu belgelemeniz gerekmektedir. (Örn: IELTS, TOEFL, PTE, CEFR ya da TestDAF, DSH, Telc)

Başvurular için gerekli belgeler ise temelde şöyledir:

  1. Lise diploması (Master için lisans diploması)
  2. Lise not dökümü (Transkript)
  3. Pasaport
  4. Fotoğraf

Bunların dışında sizden niyet mektubu, referans mektubu, cv ve iş deneyimi istenmesi de mümkün. Ayrıca Almanya ve Avusturya’da üniversite eğitimi için YKS sınav sonucu ve ÖSYM yerleşim belgesi istenmektedir.

 

Yabancı dil şartları ve imkanları

Eğitim için hangi ülkeyi tercih ederseniz edin, ya İngilizce gibi ortak bir dilde ya da gideceğiniz ülkenin kendi dilinde eğitim alırsınız. Bu durumda eğitiminize başlamanız için yabancı dil yeterliliğiniz olması gerekir. Bunun için uluslararası onaylı bir dil yeterlilik sertifikası gerekir. Fakat bunun dışında da ülke ve okullara göre seçenekler bulunmaktadır.

-Dil yeterliliğinizi IELTS, TOEFL, DSH, ÖSD, DELE gibi uluslararası geçerliliği olan bir sertifika ile belgeleyebilirsiniz. Bu durumda, doğrudan istediğiniz bölüme başlayabilmeniz mümkündür.

-DuoLingo gibi çevrimiçi uygulamaları da birçok okul kabul etmektedir. Online sınav veya yerel bir kurs sertifikası her zaman geçerli olmasa da Duolingo, birçok ülke tarafından kabul görmektedir.

-Üniversitelerin kendi hazırlık eğitimlerini tercih edebilirsiniz. Birçok öğrenci, üniversitelerin hazırlık kurslarında ilk yıl eğitim alır ve daha sonra istedikleri bölüme başlar. Böylece hem akademik bir yabancı dil öğrenme imkanınız olur hem de okuyacağınız ülkeyi keşfetme şansınız olur.

-Yurtdışı Dil Okulları. Uluslararası dil sertifikaları veren yurt dışı dil okullarında eğitim aldıktan sonra, buradan alacağınız sertifikalarla eğitiminize başlayabilirsiniz. Daha kısa sürede dil öğrenmek üzere yoğun programlara katılma şansınız olur.

-Bazı üniversiteler kendi yabancı dil sınavlarını yapabilmektedir. Skype, Zoom gibi uygulamalar üzerinden konuşma becerinizi ölçüp, bir de online olarak yazılı test ile gramer bilginizi ölçerler. Birçok özel üniversite, kendi mülakatı ile öğrencileri kabul edebilmektedir.

-Özel ders alarak yabancı dili öğrenip, uluslararası geçerliliği olan sertifikalardan biri için sınava girebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite danışmanlığı hizmeti almak için:

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.