Polonyada Üniversite

Polonyada Üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, yalnızca lise diplomasıyla başvuru yapabilmektedir. Polonya üniversitelerinde, tercih edeceğiniz birçok bölümde eğitim dili İngilizcedir. Üstelik yıllık 2000 Euro’dan başlayan ücretlerle eğitim alabilirsiniz.

Orta Avrupa’nın yüksek nüfuslu ve kalifiye ülkelerinden Polonya’da üniversite eğitimi almak için YKS sınav sonucu gerekmez. Üniversite eğimi almak için lise diplomanızın olması yeterlidir. Lise mezunu olarak, sayısal-sözel gibi bir ayrım olmadan istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz. Elbette okulların istediği bazı kriterler olmakla beraber, bölümlere girişte okullar kendi sınavlarını yapabilmektedir.

Polonyada üniversite eğitimi

Polonya’da üniversite eğitimi, Avrupa Birliği eğitim standartlarında verilmektedir. Mühendislik, psikoloji, iletişim gibi bölümlerde eğitim süresi genellikle 3.5 veya 4 yıldır. Bazı sosyal bilimler bölümlerinde ise eğitim süresi 3 yıldır. Örneğin işletme, iletişim bölümlerinde eğitimler 3 yıl sürebilmektedir. Böylece zaman kaybı yaşamadan diplomanızı alıp, mesleğinize başlayabilmeniz mümkündür.

YKS şartı olmaksızın, eğitim almak istediğiniz tüm bölümlerde uluslararası öğrenciler kabul edilmektedir. Sınav stresi olmadan ve istediğiniz bölüme kendiniz karar vererek eğitim alabilirsiniz. Ayrıca isteğe bağlı olarak hazırlık eğitimi alabilir, istediğiniz bölümü eğitiminiz devam ederken seçebilirsiniz.

Polonya'da üniversite eğitimi
Polonya’da Üniversite Eğitimi

İngilizce Dilde Eğitim

Polonya’nın kendi dili Lehçe olsa da, uluslararası öğrenciler için İngilizce dilde eğitim verilmektedir. Bölümlerde eğitim alabilmeniz için en az B2 seviyesinde (IELTS 5.5 ve üzeri) olmanız gerekiyor. Eğer İngilizce dil yeterliliğini sağlamıyorsanız, üniversiteler size İngilizce hazırlık eğitimi imkânı da veriyor.

Dil yeterliliğini sağlayamayan adaylar için:

 • Üniversite bünyesinde hazırlık eğitimi: Polonya’da birçok üniversitede, dil yeterliliğini sağlamayan adaylar için İngilizce hazırlık eğitimi mevcuttur. SWPS Üniversitesi, Vizja Üniversitesi, SGGW Varşova Yaşam Bilimleri, Varşova Teknik Üniversitesi bu okullardan bazılarıdır. 1 yıl süreyle İngilizce hazırlık eğitimlerinde B2 seviyesine gelerek eğitimlere başlamak mümkündür.
 • Yurt dışı dil okulları: Yurt dışında dil okullarında İngilizce eğitim tercih edebilirsiniz. Hedeflediğiniz seviyeye ve süreye göre, yoğun İngilizce programları ile başvuru öncesinde B2 seviyesine gelebilirsiniz. İngiltere, İrlanda gibi ülkeler bu anlamda en çok tercih edilen ülkelerdir.
 • İngilizce özel dersler: Özel ders veren eğitmenlerle birebir eğitimler alarak Türkiye’de de İngilizce öğrenebilirsiniz. Elbette yurt dışında bu eğitimi almak size ayrıca pratik yapma imkânı da sağlayacaktır. Fakat bütçeniz kısıtlıysa, özel dersler de tercih edilebilir.

Polonya’da Popüler Bölümler ve Üniversiteler

Özellikle mühendislik ve psikoloji bölümleri, Polonya’da ön plana çıkmaktadır. Yapay zekâ, robotik, makine mühendisliği gibi bölümlerle; psikoloji, klinik psikoloji gibi bölümler çok popülerdir. Varşova Üniversitesi, SWPS, Varşova Teknoloji Üniversitesi, Wroclaw Teknik Üniversitesi gibi üniversitelerde birçok popüler lisans ve yüksek lisans bölümü bulunmaktadır.

Mühendislik bölümleri genellikle 3.5 veya 4 yıl sürmektedir. Psikoloji bölümünde ise 4 yıl süreyle eğitim verilmektedir. Yine mimarlık alanında Poznan Teknoloji Üniversitesi ve Varşova Teknoloji Üniversitesi’ni öğrenciler tercih etmektedir.

Yüksek lisans bölümlerinde Wroclaw Teknoloji Üniversitesi, nano malzemeler ve nano teknoloji bölümleriyle ön plana çıkmaktadır. SWPS üniversitesi ise Klinik Psikoloji yüksek lisans bölümüyle en çok tercih edilen üniversitelerden biridir.

En çok tercih edilen üniversiteler:

 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • Wroclaw Üniversitesi
 • SWPS
 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi
 • Poznan Teknoloji Üniversitesi
 • Varşova Ekonomi Üniversitesi
 • Vizja Üniversitesi
 • Jagiellonian Üniversitesi
 • Varşova Tıp Üniversitesi
 • Kozminski Üniversitesi
 • Wroclaw Tıp Üniversitesi
 • Poznan Tıp Üniversitesi
 • Lodz Üniversitesi
 • Lodz Teknik Üniversitesi
 • Rzeszow UITM Üniversitesi
 • Vincent Pol Üniversitesi
 • WSB
 • Polish Japan Academy
 • Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi

Polonyada Üniversite Eğitim Ücretleri

Polonyada üniversite eğitim ücretleri, üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Yıllık eğitim ücretleri, Türkiye’deki özel üniversitelerden daha uygundur. Böylece birçok öğrenci, yurt dışında üniversite eğitimini rahatlıkla tercih edebilmektedir.

Bölümlerde eğitim ücretleri 2000-5000 Euro arasındadır. Üniversitenin sunduğu programa, kendi ekonomik yapısına ve bölümlere göre eğitim ücretleri değişir. Tıp, Diş hekimliği gibi bölümlerde ise ücretler 10.000-15.000 Euro civarındadır.

Polonya’da özel üniversitelerin ücretleri de devlet üniversitelerine yakındır. Uluslararası öğrenciler, devlet de olsa özel de olsa üniversiteye yıllık eğitim ücretleri öderler. Fakat özel üniversitelerle devlet üniversiteleri arasında maddi açıdan neredeyse hiç fark yoktur. Bir devlet üniversitesinde yıllık okul ücreti 3500 Euro olurken, özel üniversitede aynı bölümü 3200 Euro’ya görebilmeniz mümkündür.

Polonya'da öğrenci olmak
Polonyada üniversite eğitimi ve öğrenci olmak

Polonya’da okumanın avantajları

-Polonyada üniversite eğitimi alırken hem AB standartlarında kaliteli bir eğitim alırsınız, hem de mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’nde geçerli bir diplomanız olur. Mezuniyetinizden sonra, denklik koşullarını sağlamakla birlikte ister Polonya’da isterseniz de farklı Avrupa ülkelerinde çalışabilir veya kendi işinizi kurabilirsiniz.

-Eğitim dili İngilizce veya Lehçe olarak seçilebilir. Farklı bir dilde eğitim alarak yabancı dil bilginizi ileri seviyeye taşırsınız. Bu da size farklı fırsatlar sunar. Uluslararası firmalarda çalışmak, kendi işinizi kurarak farklı ülkelerle iş yapmak gibi seçenekleriniz olacaktır. Öğreneceğiniz yabancı diller size farklı kapılar aralayacaktır.

-Okuduğunuz süre boyunca oturum izninizin olması sebebiyle, AB ülkelerinde rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Herhangi başka bir vizeye gerek duymadan, tüm Schengen ülkelerinde yılda 90 güne kadar serbest dolaşma imkanınız bulunmaktadır.

-Polonyada üniversite okurken aynı zamanda çalışma izniniz olur. Birçok ülkeden farklı olarak Polonya, öğrencilere haftada 40 saat çalışma izni vermektedir. Elbette okulunuzu aksatmamalısınız çünkü %80 devam zorunluluğu vardır fakat okuldan kalan zamanınızda çalışarak masraflarınızı karşılayabilmeniz mümkündür. Ayrıca çalışarak hem çevre edinirsiniz hem de konuşma pratiği yapma şansınız olur.

-İstediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz. Lisede hangi alandan mezun olursanız olun, başvuru yapacağınız üniversitenin kabul şartlarını sağlıyorsanız istediğiniz bölümü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Böylece hayalinizdeki bölümde eğitim alma şansınız olacaktır. Kariyerinize kendi istediğiniz gibi yön verebilirsiniz.

-Polonyada üniversite eğitim ücretleri, birçok ülkeye göre daha uygundur. Her ülkenin eğitim için tercih edilme sebebi vardır fakat bütçenizi ideal bir şekilde kullanmak ve bir yandan da hayalinizdeki bölümü okumak isterseniz Polonya sizin için en uygun seçeneklerden biri olabilir.

 

Polonyada üniversite eğitimine başvurmak için:

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.