Work and Travel İşleri

Work and Travel İşleri içerisinden en çok tercih edilen eğlence parkı işleri, lifeguard, garson ve komi iş seçenekleridir. Bu işlerde aylık kazançlar overtime veya bahşiş sebebiyle yüksek olabilmektedir. Work and Travel programında iş seçenekleri çeşitlidir. Genellikle sezonluk ve akademik eğitim gerktirmeyen işlerdir. Bu işlerde yaz aylarında 3-4 ay süreyle çalışırsınız. Kazancınız saatlik ücretlerle veya bahşişlerle belirlenir. Eğlence parkları, oteller ve havuzlarda Work and Travel için uygun birçok iş seçeneği mevcuttur.

İş Çeşitleri:

  • Eğlence Parkı Görevlisi
  • Lifeguard (Cankurtaran)
  • Restoran servis görevlisi (Komi, Garson)
  • Mutfak çalışanı (Aşçı, aşçı yardımcısı, bulaşıkçı)
  • Otel görevlisi (Komi, garson, bellboy, housekeper, aşçı)
  • Satış danışmanı (Hediyelik eşya, kıyafet, plaj malzemeleri)
  • Fast-food görevlisi (Pizzacı, dondurmacı, hamburgerci)
Work and Travel Otel İşleri
Work and Travel Otel İşleri

Work and Travel İşleri: EĞLENCE PARKLARI

Eğlence parkları, Work and Travel programında en çok tercih edilen işlerdendir. Çalışırken kalabalık bir ortamda olacağınız için sıkılmazsınız ve çok fazla insan görürsünüz. Ayrıca izinli günlerinizde parktaki oyunlardan ve aktivitelerden ücretsiz yararlanma imkanı vardır. Eğlence parkları da kendi içinde kategorilere ayrılır:

-Amusement Park: Bizdeki lunaparklarla aynıdır. Lunaparklarda roller coasterlar ve wheel ride adı verilen dönme dolaplar çok meşhurdur.

-Fun Park: Fun parklar daha çok AVM içerisindeki eğlence mekanları gibidir. Laser tag, paintball, korku labirenti gibi aktiviteler içermektedir.

-Go-kart: Bizdeki gokartlar ile aynıdır. Araba yarışı ve hız tutkunları için idealdir. Güvenlik önlemlerine çok dikkat edilerek tasarlanmıştır.

-Outdoor ve diğer parklar: Entertainment kategorisi altında başlıklardıracağımız bu parklarda da çarpışan araba, çarpışan bot (bumper boat), buz pateni, tırmanma, su kaydırağı gibi işler mevcuttur.

-Water Park: Basitçe su parklarıdır. Su parklarında park görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Cankurtaran, temizlik ve bilet satışı gibi işler vardır.

Lifeguard (Cankurtaran) İşleri:

Work and Travelda en çok tercih edilen işlerden bir diğeri Cankurtaran işleridir. Site ve otel havuzlarında çalıştığınız bu işler hem fiziksel olarak yormayan hem de fazla overtime yani fazla mesai veren işlerdir. Her ne kadar işin ismi can kurtarmak olsa da genellikle insanların havuzları doğru şekillerde kullanmaları için takip edeceğiniz, tatil ayarında bir iştir ama yine de sorumluluklarınız olacaktır.

Lifeguard işlerinde en büyük avantaj, overtime imkanlarıdır. Haftalık 45-60 saat arasında çalışabilme imkanınızın olduğu lifeguard işlerinde, haftanın 6-7 günü çalışırsınız. Böylece ikinci bir iş aramanıza gerek kalmadan para kazanabilirsiniz. Aynı havuzda veya cankurtaran ihtiyacı olan farklı havuzlarda çalışma imkanları olacaktır. Ayrıca lifeguard işlerinde iş yerleri öğrencileri çeşitli aktivitelerde biraraya getirerek sosyalleşmelerine de çok önem vermektedir.

 

Lifeguard işleri, lifeguard jobs, cankurtarn
AquaSafe Pool Management Lifeguard

Restoran İşleri:

Work and Travel’da popüler işlerden bazıları da restoranlardaki işlerdir. Garsonluk, komilik, aşçılık ve aşçı yardımcılığı gibi iş seçenekleri çokça tercih edilmektedir. Ayrıca İngilizce seviyesi çok ileri olmayan öğrenciler için bulaşıkçılık, mutfak elemanı gibi iş pozisyonları da vardır. Restoranlar haftanın 5-6 günü yoğundur. Sürekli müşteri geliş gidişi olduğundan hızlı ve pratik bir hizmet verilir.

Restoranlar da kendi aralarında ayrılırlar. Kahvaltı restoranları, menüden sipariş verilen hızlı tüketim, fine-dining restoranlar gibi sektör içerisinde farklılıklar mevcuttur. Fine dining restoranlar daha çok akşam servis veren, hizmet kalitesi yüksek ve konseptli restoranlardır. Diğer türlerde ise müşterilerden sipariş alıp, siparişini masasına servis etmeniz yeterli olacaktır. Kahvaltı restoranlarında ise daha çok pancake, waffle, omlet gibi standart yiyecekler servis edilir. Work and Travel öğrencileri için tüm bu işler uygundur.

Genellikle garsonluk en popüler meslektir. Server, waiter/waitress gibi isimlerle bilinen iş pozisyonunda genellikle tecrübe ve iyi seviyede İngilizce bilgisi istenir. Bahşişle çalışılan bir iştir ve kazancı yüksektir ama karşılık komi (busser, busboy) pozisyonlarında ise, garsonların yardımcısı olarak çalışırsınız ve daha az bir tecrübe yeterli olacaktır. Komi olarak çalışırken aynı anda birden fazla masaya bakmalısınız. Garsonlar servis yaparken, komiler masayı kurar ve toplar, eksikleri getirir.

Diğer popüler işler aşçılık ve aşçı yardımcılığıdır. Aşçılık işlerinde restoranlara göre tecrübe beklentisi olurken, birçok iş yeri aynı zamanda çalışanlara iş öğretebilmektedir. Aşçı yardımcılığı (food-prep) pozisyonları ise daha çok hazırlama ve destek olarak düşünülmelidir. Yine mutfak içerisinde steward ya da dishwasher olarak bulaşıkçılık iş pozisyonları da bulunabilir.

Otel İşleri

Otel işleri Work and Travel’da çoğunlukla housekeeper, garson, komi, bellboy ve resepsiyon görevlisi olarak karşımıza çıkar. Birçok otel ve resortta bu tarz pozisyonlarda öğrenciler çalışmaktadır. Özellikle housekeeping işleri çok yaygın olup, öğrenciler tarafından tercih edilen işlerden biridir.

Genellikle bilinmesi gereken otel çalışma sistemi şu şekildedir:

1. Rezervasyon: Misafirlerin odalarını rezerve etmeleri ve bu rezervasyonların etkili bir şekilde yönetilmesi.

2. Müşteri Hizmetleri: Misafirlere kaliteli hizmet sunma, şikayetleri ele alma ve memnuniyet düzeyini artırma.

3. Servis Hizmetleri: Misafirlere yeme içme servisi, oda servisi gibi hizmetler sağlamak.

4. Temizlik ve Bakım: Otelin genel temizliği, odaların bakımı ve tesisin genel düzeninin korunması.

Resortlarda ve diğer otellerde genellikle asgari ücret veya buna yakın maaş alacaksınız ama öğrencilerin Work and Travel’da ikinci iş için zamanları olması sebebiyle tercih edilir çünkü çalışma saatleri erken başlamaktadır. Bunların dışında birçok Work and Travel 2024 işleri mevcuttur.

Work and Travel programına başvuru yapmak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.