Turizm Stajı

Turizm stajı ile hem para kazanıp hem de alanınızda deneyim sahibi olabilirsiniz. Amerikada 1 yıl süren staj programıyla kendinizi geliştirin!

Turizm Stajı, Internship programının Turizm alanında yapıldığı stajdır. Adaylar, zincir otellerde ve marka işletmelerde çalışırlar. Genellikle 12 aylık olan bu staj programlarında stajyerler Hilton, Sheraton, Crowne, Ramada, Fairmont gibi birçok büyük markada deneyim elde edinirler.

Turizm stajı kapsamında Amerika’da çalışmak istiyorsanız öncelikle başvuru kriterlerini sağlamalısınız. Bunun için de Internship ve Traineeship programlarının genel kurallarını bilmelisiniz.

Turizm Stajı Hospitality Internship
Turizm Stajı

Turizm Stajı Başvuru Şartları

Internship veya Trainee programınızı Turizm alanında yapacaksanız, öncelikle iyi seviyede İngilizce konuşma becerisine ve alanınızda eğitim + iş tecrübesine ihtiyacınız var.

1- Turizm otelcilik fakültelerinin aşağıdaki bölümlerinden mezun olmak ilk şartımız:

  • Konaklama İşletmeciliği
  • Konaklama ve Turizm İşletmeciliği
  • Turizm İşletmeciliği
  • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği
  • Aynı dersleri aldığınız diğer bölümler

Elbette bu bölümlerde lisans veya ön lisans mezunu olarak başvurabilirsiniz. Yüksek lisans eğitimleri ise genellikle akademik eğitim olarak görüldüğünden, staj için daha faydalı sayılmamaktadır. Yine de masterınızı turizm alanında yapıyorsanız, zaten lisans bölümünüzü de bu alanda bitirmişsiniz demektir.

2- Belirli bir iş geçmişine sahip olmanız bazen gerekli, bazen de faydalıdır. Kısaca ABD Maaşlı Staj başlığımızda inceleyebileceğiniz Internship-Trainee farkı, bu noktada iş deneyiminiz ve mezuniyet sürenizle alakalıdır. Eğer son 1 yıl içerisinde turizm alanlarından mezun olduysanız, iş deneyiminiz olmadan da başvuru yapabilirsiniz. Elbette burada iş deneyiminizin olması, sizin yararınıza olacaktır.

Eğer mezuniyetinizin üzerinden 1 yıldan fazla süre geçtiyse, bu durumda mezun olduğunuz tarihten itibaren turizm alanında çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bilinenin aksine 2 yıl, 5 yıl gibi bir çalışma şartı yoktur. İstenen şey özetle, mezun olduğunuzdan beri aralıksız turizm alanında çalışıyor olmanızdır.

3- İyi seviyede İngilizce dil becerisine sahip olmalısınız. Turizm stajı yaparken, misafir ilişkilerinin ön planda. Ve dolayısıyla çok fazla iletişimde olacağınız bir çalışma sisteminiz olacak. Haliyle gelen ziyaretçilerle konuşmak, onların sorunlarını çözmek ve kaliteli hizmet vermek zorundasınız. Mesleğinizde kendinizi geliştirirken, bir yandan da bu mesleğin eğitimini almış bir uzman olduğunuzu da unutmayın.

Turizm Mezunu Olmayanlar İçin Şartlar

Mezuniyeti 1 yıla kadar olan adaylar Intern, 1 yıldan fazla olan adaylar genellikle Trainee olarak bilinir. Traineeship yapacak adaylarda ise daha önce belirttiğimiz gibi ilgili alandan mezun olma şartı vardır. Fakat bunun da bir istisnası mevcuttur.

Eğer turizm dışında bir alandan mezunsanız, bu durumda en az 5 yıl turizm alanında iş deneyimine sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin Endüstri Mühendisliği bölümü bitirdiniz diyelim. Ardından otellerde Ön büro, Housekeeping, F&B alanlarında minimum 5 yıl çalıştıysanız, siz de maaşlı staj programı için uygun bir adaysınız.

Hotel Front Desk Reception
Ön Büro Resepsiyon

Turizm Stajı Ne Kadar Sürer?

Internship ve Traineeship programları 6-18 ay arası sürmektedir. Bu süre, çalışılacak işletmenin iş teklifi ve eğitim planına göre değişir. Genellikle 12 aylık programlar daha yaygındır. Programınızı Amerika’da da uzatabilirsiniz. Yine de 1 yıllık programların daha işlevsel olduğu bir gerçektir.

Staj programları adayların mesleki alanda gelişecekleri “fazlardan” oluşur. Bunun temel amacı rotasyon yaparak adayı eğitmektir. 1 yıllık bir turizm stajı genellikle 3 veya 4 bölümden oluşur. Örneğin 3 ay ön büroda, 3 ay rezervasyon ve housekeeping departmanında çalışıyor olabilirsiniz. Ardından servis kısmında da çalışabilirsiniz. Bu size farklı alanlarda deneyim kazandırmak içindir.

Program Ücretleri ve Maaşlar

ABD Maaşlı Staj programlarının ücretleri, Amerika’daki sponsorlar ve içinde bulunduğunuz yıla göre değişir. Dolayısıyla net bir program ücreti belirtmek zordur. Genellikle Türkiye’de 2020-2025 yılları arasında turizm stajı için program ücretleri 3500$ – 4500$ fiyat aralığındadır. Bu çalışacağınız işe, firmaların niteliğine ve tecrübesine, J-1 sponsor ücretlendirmesine göre değişir. Genellikle erken kayıt yaptırmak, peşin ödeme ve çeşitli dönemsel indirimler mevcuttur.

Turizm stajı için program ücreti, aslında gözünüzde çok da büyütmemeniz gereken bir ücrettir. Çünkü bunun karşılığında 1 yıl Amerika’da çalışıp kendinizi geliştirebileceğiniz bir programa katılacaksınız. Ayrıca ayda 2000-2500 Dolar arası kazanacağınız maaşla, program ücretinizi karşılamanız mümkün olacaktır.

Staj programlarında işletmelerin teklif ettiği saatlik ücretler, $15-$21 aralığındadır. Program standardı olarak haftada 32-40 saat arası çalışılmaktadır. Tabii turizm çalışanlarının bildiği bir detay vardır ki, hiçbir turizm çalışanı standart saatlerde çalışmaz. Genellikle yoğun dönemlerde fazla çalışmaya ihtiyaç olur. Bu durumda overtime yani fazla mesai ücretleri alırsınız. Böylelikle ortalama haftalık 40-60 saat arasında çalışabilmeniz mümkündür. Bu da 2000$-2500$ arası olan maaşınızı 3000$’a kadar çıkarabilir. Ayrıca maaş tekliflerinde iş tecrübesi de önemlidir.

Turizm Stajı programına başvurmak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz