Amerika Dil Okulları

Amerika dil okulları, İngilizce öğrenmek için tercih edilen en popüler okullardandır. ABD’nin 50 farklı eyaletinde dil okullarında veya üniversite kampüslerinde dil eğitimi almanız mümkündür. Amerika’da hem farklı kültürleri tanıma hem de daha basit bir aksanla İngilizce öğrenebilirsiniz. 300 milyondan fazla nüfusuyla ABD’de konuşma pratiği yapabileceğiniz çok fazla seçeneğiniz de mevcuttur.

ABD dil eğitim merkezlerinde son teknolojiyle eğitim verilmektedir. Ayrıca birebir dersler ve speaking club dersleri ile konuşma becerilerinizi geliştirmek için de imkanlar bulunur. New York, San Francisco, Boston, Seattle gibi büyük metropollerde eğitim almanız mümkündür.

Amerika Dil Okulları Eğitimleri

Dil okullarında birçok merkezde süresini sizin belirleyeceğiniz şekilde eğitim alabilirsiniz. Uluslararası öğrenciler için kaliteli eğitim veren yüzlerce okul bulunmaktadır. Bu okulların büyük bölümü CEA ve ACCET akreditasyonlarına sahiptir. Genel İngilizce, yoğun İngilizce programları ve TOEFL hazırlık eğitimleri mevcuttur. English as a Second Language (ESL) olarak nitelendirilen dil eğitimleriyle İngilizce seviyenizi olabildiğince geliştirme imkanınız bulunur.

amerika dil okullari dil egitimi
ABD Dil Okulları

Amerika’da Dil Eğitiminin Avantajları

Amerika’da eğitmin avantajlarının başında, ana dilde İngilizce konuşulması gelmektedir. Kendi ülkenizde İngilizce öğrenirken konuşma pratiği yapma ve aksanlı bir şekilde eğitim alma imkanınız olmayacaktır. Fakat ABD’de eğitim aldığınızda hem okurken hem de günlük hayatınızda sürekli İngilizce ile iç içe olacaksınız. Marketten alışveriş yaparken, otobüse bindiğinizde, arkadaşlarınızla sosyalleşirken sürekli İngilizce konuşacağınız için, çok daha kısa sürede İngilizcenizi geliştirebileceksiniz.

Eğitim süresini ve yoğunluğunu sizin ihtiyaçlarınıza göre belirlemekteyiz. Bu sebeple, dil eğitimi için ayıracağınız zamana kendiniz karar verirsiniz. Örneğin çalışan biriyseniz, iş yerinizin izin verdiği tarihlerde eğitim almak isterseniz süre planlaması buna göre yapılabilmektedir. Veya akademik eğitim düşünüyorsanız, öncesinde hazırlık amacıyla dil eğitimi tercih etmeniz gerekir. Bu amaçla istediğiniz süreyle eğitim planlaması yaparak, İngilizce’yi yerinde öğrenebilirsiniz. Yurt dışı dil okullarının en büyük avantajı, dili yerinde öğrenmektir. Amerika’da birçok eyalette dil eğitimi tercih etmek mümkündür.

Dil Okulları Başvuru Şartları

Amerika dil okulları başvuru şartları, birçok öğrenci için çok kolaydır. Yaş kısıtlaması olmadığı gibi, eğitim için uygun bütçesi olan tüm adaylar başvuru yapabilmektedir.

 • Süreyi belirleyin: Ne kadar süreyle eğitim almak istiyorsunuz? İlk karar vermeniz gereken budur. İngilizce seviyeniz ve İngilizce öğrenme ihtiyacınıza göre eğitim süresi belirlenmelidir. İş için veya yaz aylarınızı değerlendirmek için, 3-4 ay kadar İngilizce eğitim tercih etmeniz faydalı olacaktır. Eğer üniversitede lisans, yüksek lisans, diploma veya sertifika programlarında eğitim almak istiyorsanız, 4 aydan 1 yıla kadar eğitim alabilirsiniz.
 • Başlangıç tarihi: Eğitime ne zaman başlayacaksınız? Seyahat planlamanızda eğitim başlangıç tarihi önemlidir. Bu tarihe göre kurs, konaklama, vize randevusu ve bütçe planlaması yapılmaktadır. Okullar her hafta veya her 2 haftada bir eğitim için sınıflar başlatırlar. Kursunuza ne zaman başlayacağını bu anlamda önemlidir.
 • Eğitim yoğunluğu: Eğer kendinizi geliştirmek veya tatilinizi değerlendirmek istiyorsanız genel İngilizce tercih edebilirsiniz. Genel İngilizce kursları haftada 15-20 ders şeklindedir. Eğer daha kısa sürede daha ileri bir seviyeye gelmek istiyorsanız veya yüksek TOEFL sınav skoru için hazırlanıyorsanız, intensive yani yoğun İngilizce programlarını da tercih edebilirsiniz. Yoğun İngilizce, haftada 30 ders şeklinde verilebilmektedir.
 • Yaş kriteri: Amerika dil okulları için belirgin bir yaş kriteri yoktur. 18 yaş altı adaylar ebeveynleri olmadan eğitim için ABD’yi tercih edebilirler. Benzer şekilde üst yaş kriteri de bulunmamaktadır. Birçok okul 30+ veya 40+ yaş programları da sunmaktadır.
Amerika Dil Okulları
Amerika Dil Okulları

Amerika Dil Okulları Maliyetleri

Eğitim ücretleri, okullara ve eğitim yoğunluğuna göre değişmektedir. Uygun bütçeli okullarda 1 aylık dil eğitimi 1200-1400 USD arasındadır. Üniversite dil eğitim programlarının ücretleri, dil okullarına göre kısmen daha yüksektir. Birçok dil okulunda 1 aydan 9 aya kadar eğitim alabilirsiniz. Özellikle dil okulu promosyonları kapsamında indirimler sunulmaktadır. ELS, EC, Kaplan gibi zincir dil okullarında eğitim tercih edebilirsiniz. İndirimli dil okulları için uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

ABD dil okullarının maliyetleri aşağıdaki gibi belirlenir:

 • Eğitim süresine göre okul ücreti (Örn: 12 hafta dil eğitimi 3000-3500 dolar)
 • SEVIS ücreti (2023 yılında öğrenciler için 350 dolar)
 • Okul başvuru ve kayıt ücreti (Ortalama 100-300 dolar)
 • Konaklama ücreti (Aylık 1000-2000 dolar ortalama)
Konaklama maliyetleri

ABD’de konaklama ücretleri şehirden şehire değişmekle beraber, her öğrencinin bütçesine göre konaklama imkanları mevcuttur. Dil okullarının kendi bünyelerindeki konaklamalarda aile yanı veya üniversite yurdu mevcuttur. Aile yanı konaklamalar, yeme içme dahil fiyat olarak yurtlara göre daha ucuzdur. Fakat ABD’de konaklama için çok fazla alternatifiniz bulunmaktadır.

Amerika dil okulları için vize başvurusu yaparken konaklamanızın ayarlanmış olması zorunlu değildir. Bu sebeple konaklamanızı ABD’ye vardığınızda da bulabilir, bu süre zarfında kısa süreli olarak bir otelde kalabilirsiniz. Bununla birlikte, ilk 1 ay için okulların sunduğu konaklamaları tercih edebilirsiniz. Bu da size konaklama bulmanız için zaman kazandırır.

Konaklama için Airbnb, Craigslist, Zillow gibi ilan sitelerinden paylaşımlı konaklama bulabilir veya ev kiralayabilirsiniz. Paylaşımlı konaklamalarda aylık ücret, faturalar dahil yaklaşık 500-600 dolar civarındadır. Tabi yeme-içme giderleriniz ve ulaşımınız size ait olacaktır. Genellikle öğrenciler, okullarda edindikleri arkadaşlarıyla birlikte ev tutabilmektedirler. Elbette tek başınıza da bir ev ya da oda kiralayabilirsiniz.

Amerika Dil Okulları Vize İşlemleri

Amerika dil okullarında vize, eğitim sürenize göre turistik veya öğrenci vizesi şeklinde olabilir. 12 haftaya kadar alacağınız eğitimler için B1/B2 turistik vize başvurusu yapabilirsiniz. ABD hükümeti, 3 aya kadar eğitimler için öğrenci vizesini zorunlu tutmamaktadır.

13 hafta ve üzeri eğitimler için ise F-1 öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Front Yurt Dışı Eğitim olarak, temsilcisi olduğumuz okullarda alacağınız eğitimlerde İngiltere dil okulları vize danışmanlığını ücretsiz olarak sunmaktayız. F-1 vize randevunuzun alınması, vize başvurusu ve formlarınızın doldurulması noktasında danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

ABD 2023-2024 itibariyle güncel vize ücreti 185 USD’dir. Turistik veya öğrenci vizesi için ücretler aynıdır. F-1 eğitim vizeleri 5 yıla kadar süreyle verilir. Elbette bu koşulsuz bir şekilde 5 yıl Amerika’da kalmanız anlamına gelmez. Fakat eğitiminizi tamamladıktan sonra eğer daha fazla eğitim almaya ihtiyacınız olursa, vize süreniz devam ederken eğitiminizi uzatabilirsiniz. Böylelikle ülkenize dönüp yeniden başvuru yapmanıza gerek kalmadan, eğitiminize devam edebilirsiniz. Ayrıca dil eğitimi sonrasında akademik eğitim (lisans, yüksek lisans, diploma, sertifika programları) almak isterseniz, aynı vizenizle eğitiminize devam edebilirsiniz.

F-2 vizesi nedir?

F2 dependant vizesi, F-1 öğrenci vizesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan öğrencilerin eşlerini, 21 yaş altı ve evli olmayan çocuklarını getirebilmeleri için gerekli olan vizedir. Eğer bir F-1 vizeniz varsa, eşiniz veya çocuğunuz sizin yanınıza gelebilir. Birlikte gidilmesi veya siz gittikten sonra aile bireylerinizin gelmesi konusunda USCIS veya DHS kurumlarının F-2 dependant visa sayfasını inceleyebilirsiniz.

F vizeleriyle çalışma izni

F-1 veya F-2 vize sahipleri çalışma iznine sahip değillerdir. Fakat yasalar gereği F1 vize sahipleri haftada 20 saat, kampüs içi çalışma iznine sahip olabilirler. Bu da limitli iş imkanı anlamına gelmektedir. Vize sahipleri, eğer okulları OPT (Optional Practical Training) imkanı sunuyorsa, en az 9 aylık bir eğitimi tamamladıktan sonra mezun oldukları alanda 1 yıla kadar çalışma izni alabilirler. Fakat bu akademik eğitimler için geçerlidir. Dil okullarında eğitim ile çalışma izni alamazsınız. Aynı şekilde F/2 vizesiyle gelen aile üyeleriniz de çalışma iznine sahip olmazlar.

BİLMENİZ GEREKEN TERİMLER
 • F/1 vizesi: Amerika öğrenci vizesidir. Konsolosluk tarafından verilmektedir.
 • I-20: Okuldan verilen resmi kabul belgesidir. Bu belge olmadan F-1 vize başvurusu yapılamamaktadır.
 • SEVIS: Student and Exchange Visitor Information System. Öğrencilerin Eğitim, ABD maaşlı staj veya Work and Travel için kayıt yaptırdığı, devlete ait veritabanıdır.
 • OPT/CPT: Optional Practical Training ve Curricular Practical Training, öğrencilerin kampüs dışı çalışma izni alabildikleri iş programlarıdır. Başvurabilmek için eğitim almak veya tamamlamış olmak gerekir.
 • I-94: ABD’ye seyahat edenlerin kayıtlarının yapıldığı seyahat veri tabanıdır.

Amerika’da dil eğitimi almak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.