Almanyada Üniversite Eğitimi Almak

Almanyada üniversite eğitimi almak için belli koşullar vardır. Öncelikle Türkiye’de bir liseden mezun olmanız gerekmektedir. Lise diplomanızın Alman eğitim sistemiyle eşleşmesi zorunludur. Bu sebeple Almanya’daki “gymnasium” eğitimine denk bir liseden mezun olmanız gerekir.

Almanya’da eğitim almak için bir diğer şart ise, eğer üniversite okumak istiyorsanız YKS sınav sonucunuzun olmasıdır. Türkiye’de ÖSYM’nin yaptığı YKS (AYT-TYT) sınavlarından yüksek puan alıp, ÖSYM tercih kılavuzundan bir tercih yapmalısınız. Tercih yaptığınız üniversiteye yerleştikten sonra, alacağınız üniversite yerleşim belgesi ile başvurunuz yapılabilir. Böylece Almanya’da eğitim almak için gerekli temel şartları sağlamış olursunuz.

Yine üniversite eğitimi için bir diğer husus da Almanca dil yeterliliğidir. Birçok üniversite, başvuru için C1 seviyesinde Almanca dil yeterliliği istemektedir. Bazı üniversiteler B2 Almanca yabancı dil belgesi ile başvuru kabul edebilirken, Şartlı Kabul olarak adlandırılan başvuru sistemi ile Almanca dil eğitiminizi Almanya’da alabilirsiniz.

Almanyada üniversite
Almanyada üniversite eğitimi alabileceğiniz şehirlerden Berlin

Almanyada üniversite eğitimi ücretsiz mi?

Almanya’da üniversiteler öğrencilere ücretsiz eğitim sunar. Devlet üniversiteleri, yabancı öğrenciler için de kendi öğrencilerinde olduğu gibi eğitim ücreti almazlar. Fakat eyaletlere ve üniversitelere göre (Universität, Fachhochschule, Özel üniversiteler) bazı ücretler talep edilebilir. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsiz olsa da, okullar yıllık veya dönemlik harç ücretleri talep ederler. Almanya üniversitelerinde yıllık harç ücretleri 0-2000 Euro arasında değişebilmektedir.

Örneğin bir devlet üniversitesinde eğitim almak istiyorsunuz. Okul sizden eğitim ücreti almayıp, yıllık 750 Euro harç ücreti talep edebilir. Bu da genellikle okulların maddi açıdan ayakta kalması için alınır ve eyaletlere göre değişir.

Özel üniversitelerde ise €5000-€10000 arasında değişen yıllık eğitim ücretleri vardır. Bu üniversitelerin avantajları ise kolay kabul şartları, uluslararası öğrenci imkanları ve İngilizce eğitim imkanıdır. Ayrıca birçok özel üniversite, öğrencilere burs imkanı da sunar.

Almanyada üniversite eğitimi
Hamburg’da üniversite eğitimi

Almanya üniversitelerinde eğitim dili

Almanyada üniversite eğitimi Almanca veya İngilizce olarak sunulmaktadır. Eğitim dili her üniversiteye ve açılan bölüme göre değişir. Mühendislik, işletme, biyoloji, kimya gibi bölümlerde hem Almanca hem de İngilizce eğitim imkanları sunulurken; bazı bölümler ise sadece ana dilde eğitim vermektedir. Bu sebeple öğrencilerin ya iyi seviyede Almanca bilmeleri veya İngilizce bölümleri tercih etmeleri gerekir. Almanya’da şartlı kabul ile hazırlık eğitimi almak da bir diğer seçenektir. Üniversite eğitimi öncesi dil yeterliliğinizi sağlarsınız. Böylece doğrudan bölümünüze başlarsınız.

Dil yeterliliğinizi Goethe Enstitüsü, ÖSD, DSH, DSD, Telc gibi sertifikalarla belgelerseniz, bölüm başvurusu yapabilirsiniz. Eğer bu belgelerden birine sahip değilseniz, önce Almanca öğrenip sonrasında bu sertifikalardan birini almanız gerekecektir.

Almanya’da üniversite okumak

Almanyada üniversite okumak için yukarıda belirtilen kriterleri sağlamalısınız. Front Yurt Dışı Eğitim olarak, Almanya başvuru sürecinizde okul başvurusu, vize danışmanlığı, Almanya’daki işlemler için oryantasyonlar gibi hizmetler sunuyoruz. Böylece eksik veya hatalı bir başvuru endişeniz olmadan, hedeflediğiniz üniversitede eğitim alabilirsiniz. Üniversite eğitimi için genellikle işlem sırası ise şöyledir:

  • Lise mezuniyeti ve uygunluk
  • YKS puanı ve ÖSYM yerleşimi
  • Doğru bölümün belirlenmesi
  • Dil yeterliliğiniz belirlenmesi
  • Doğru ve eksiksiz başvuru
  • Okul kabulünün gelmesi
  • Vize danışmanlığı
  • Gidiş öncesi ve gittikten sonra yapılacak işlemler

Almanyada üniversite okurken sağlık işlemleri

Almanyada üniversite eğitimi alırken, öğrencilerin vize ve/veya oturum izinleri olur. Bu da öğrencilerin uzun dönemde Almanya’da bulunabilmelerini sağlar. Bu sürede eğer öğrenciyseniz, sağlık problemleri yaşadığınızda hastaneye gitmeniz gerek. Hastaneden yararlanmak için ise sağlık sigortası yapılmalıdır. Sağlık sigortaları için, bulunduğunuz yerde sağlık sigortası yaptırırsınız. Türkiye’dekine benzer devlet sağlık sigortası için (GKV) AOK (yerel sağlık sigortaıs) veya DAK, Barmer gibi sigortaları araştırabilirsiniz. Özel sağlık sigortaları (PKV) da bir seçenektir ama zorunlu değildir. Sigorta ücretleri ortalama 100-150 Euro arasındadır. (BKZ: https://www.krankenkassen.de/meine-krankenkasse/student/beitrag/)

Türkiye’de ailenizden (anne, baba üzerinden) sağlık sigortasından yararlanan biri iseniz, AT-11 sigortası alabilirsiniz. Türkiye’de yararlanılan sigortanın bu eki ile, Almanya’ya gidip bunu onaylattığınızda sağlık hizmetlerinden faydalanırsınız. Bu ülkemiz ile Almanya arasında yapılan anlaşmaya istinaden, sağlık sigortanızı Almanya’da kullanmanızı sağlar. AT-11 belgesini SGK’dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) almanız gerekir. Ve bu belgeyi Almanya’ya gitmeden önce hazırlamalısınız.

Almanya’da üniversite eğitimi almak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.