Camp USA

Amerika’da üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların yaz tatillerini değerlendirebileceği bir kültürel değişimi olan Camp USA ile, hem dilinizi geliştirip hem de masraflarınızı karşılayabilirsiniz. ABD’de bulunan gençlik kamplarında yaz döneminde çalışabilirsiniz. Böylelikle Amerikan kültürünü de yakından tanıma fırsatınız olacaktır.

Camp USA nedir?

ABD’de kamp kültürü çok yaygındır. Özellikle 7-17 yaş grubu arası gençler, tatillerinde hem eğlenmek hem de öğrenmek için kamplara katılırlar. Bu kamplarda sanat, spor, oyun gibi alanlarda aktiviteler yaparlar. Bu aktivitelere gençler katılır fakat bazen de aileler çocuklarıyla birlikte katılım gösterirler.

Camp USA programı da, bu kamplardaki çalışan ihtiyacının karşılandığı bir sistemdir. BridgeUSA tarafından ABD resmi kurumları ile organize edilmektedir. Bir kültürel değişim programı olan CampUSA, üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılabildiği bir programdır. Program kapsamında J-1 vizesiyle çalışırsınız. Camp Counselor veya Support Staff olarak ikiye ayrılmaktadır. Camp Counselor, kamp danışmanıdır.. Kamp danışmanı olarak, kampa katılan gençlere sanat, spor gibi alanlarda aktivitelerinde eşlik edilir. Örneğin enstrüman çalmak, su sporları veya tiyatro gibi alanlarda gençlere aktivite danışmanlığı yaparsınız. Support Staff yani destek ekibi ise, kamptaki yeme-içme, servis ve temizlik işlerinden sorumlu kişilerden oluşmaktadır. Aşçılık, aşçı yardımcılığı, housekeeperlık gibi işler yaparsınız.

Kamplarda çalıştığınız süre boyunca maaş alırsınız. Ayrıca konaklama, yeme-içme, faturalar tamamen kamp tarafından karşılanacaktır. Böylece minimum masrafla, yaz tatilinizi çalışarak değerlendirebilirsiniz. Kıyaslamak gerekirse, Work and Travel programına göre Camp USA programının bu gibi maddi avantajları bulunmaktadır.

Camp USA Başvuru Şartları

CampUSA programına başvurabilmek için önce hangi alanda başvuracağınızın belirlenmesi gerekmektedir. Support Staff için öğrenci olmanız gerek. Camp Counselor için ise öğrenci, ön lisans veya lisans mezunu olarak başvuru yapmak mümkün. Genel başvuru şartları aşağıdaki gibidir:

  • En az ön lisans öğrencisi veya mezunu olmak
  • Orta seviyenin üzerinde İngilizce bilmek
  • Support staff pozisyonları için yüksek not ortalamasına sahip olmak
  • Counselor pozisyonları için sanat, spor alanlarında yeteneğe ve deneyime sahip olmak
  • 26 yaşını aşmamış olmak
  • Ciddi sağlık problemi yaşamamış olmak
  • Öğrenciler için en geç 15 Haziran’da okul sınavlarını bitirmiş olmak
Camp USA Camp and Travel Summer Camp
Camp USA

Kamplarda ne yapılır?

Genellikle gençlerin yer aldığı kamplarda Camp Counselor pozisyonlarında örneğin bir grupla birlikte müzik aktivitesi yapabilirsiniz. Gitar veya piyano çalma eğitimi ve pratiği gibi. Basketbol, tenis, yüzme gibi sporlarla ilgili aktiviteler de mümkündür. Kano, rafting, yelken gibi su sporları da çok popülerdir. Kamp katılımcılarının aktivitelerine eşlik edersiniz. Elbette gençlerle ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşabiliyor olmanız gerekiyor.

Support Staff pozisyonunda çalışanlar ise yemek, temizlik ve servisten sorumludur. Katılımcıların kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servisleri, çevre temizliği, mutfak işleri bu pozisyonun çalışma alanlarıdır. Bazen kar amacı gütmeyen kuruluşlarda farklı bölgelere gidip yemek servis etme gibi işler de yapılmaktadır.

Camp USA Program Ücretleri

Camp USA program ücretleri kayıt olunan tarihe göre değişmektedir. Erken kayıt döneminde öğrenciler indirimli fiyatlardan yararlanmaktadır. Konaklama ve yemek kamp tarafından karşılanacaktır. Cep harçlığını ise kişisel harcamalar için yanınızda istediğiniz tutarda götürebilirsiniz fakat unutmayın, temel ihtiyaçlar dışındaki ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayacaksınız.

Program Ücreti (Bir kez ödenir) $1100-$1450
Konaklama ve Yeme-İçme Ücretsiz
Vize Ücreti (ABD Konsolosluluğuna ödenir) $185
SEVIS Ücreti (ABD bilgi sistemi ücreti) $35
Uçak Bileti (Gidiş-Dönüş) $500-$800
Cep Harçlığı (Şahsi harcamalar için) $300-$400

Ne Kadar Para Kazanırım?

Camp USA programında saatlik ücret yerine haftalık veya aylık hesaplamalar yapılmaktadır. Adaylar 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri arasında çalışacakları için kazançlar da kaldıkları süreye göre değişecektir. Ortalama 2200-2800 dolar arası bir kazanç miktarı düşünülebilir. Elbette size teklif gelecek olan eyalet, işletmenin ayıracağı bütçe ve çalışma saatleriniz de maaşınızda etkili olacaktır. Counselorlar, support ekibe göre biraz daha fazla maaş kazanırlar fakat genellikle program için ayrılan masraf karşılanabilmektedir.

Konaklama, yeme içme, faturalar ve kampınızın sizi götüreceği kültürel aktivitelerle geziler ücretsizdir. Böylece cebinizden hiç para çıkmadan aktivitelere de katılmış olursunuz. Alacağınız maaş da size kalır.

Ön Lisans öğrencileri başvurabilir mi?

Programa ön lisans öğrencileri veya mezunları da uygundur. Başvuru esnasında ön lisans öğrencisiyseniz, kontenjanlar devam ettiği sürece kayıt yapmanızda bir engel yoktur. Elbette ABD Konsolosluğu vize başvurusunda öğrencinin profiline dikkat etmektedir. Ön lisans öğrencileri başvururken not ortalamalarının yüksek olması ve İngilizce seviyelerinin iyi olması yararlı olacaktır.

Camp USA ile diğer kamp programlarının ücretleri neden farklı?

Camp USA programında, başvuru aşamasında öğrenciden program ücreti talep edilmektedir. Benzer diğer Camp programlarında ise bu ücretler alacağınız maaşınızdan kesilmektedir. Örneğin her şey dahil 1000 dolar şeklinde başvurduğunuz bazı kamp programlarında kazancınız da 1000-1200 dolar arasında olacaktır. Camp USA programında ise 2800 dolara kadar kazanabilmektesiniz. CampUSA kazanç bakımından diğer alternatiflerine göre daha avantajlıdır.

Camp usa camp programlari
Camp Students

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

X Camp USA programında çadırlarda kalınır.

 Kamplarda bungalow, cabin ya da lodge adı verilen, prefabrik benzeri konaklamalar mevcuttur. Diğer kamp çalışanları ile birlikte 3-4 kişilik paylaşımlı odalarda kalırsınız.

X Kamplarda elektrik yok.

✓ Birçok kampta elektrik, su ve hatta internet bulunmaktadır. Özel aktiviteler ve özel kamplar dışında bu hizmetlere ulaşımda bir problem yoktur.

X Kampların çevresinde hiçbir şey yok.

✓ Kamplar şehir merkezlerinde olmasa da yakın mesafelerde market, fast-food işletmeleri bulunmaktadır. Genellikle bisiklet veya araç mesafesindedir fakat ulaşılamaz yerlerde değildir. Birçok kampa, çocuklar aileleriyle birlikte gelirler ve ailelerin gidebilecekleri restoran, kafe, yürüyüş alanı vardır.

X Vahşi hayvanlar varmış

✓ Kamplar doğa ortamında olduğu için geyik, sincap, tavşan gibi hayvanlar görebilirsiniz fakat vahşi doğa ortamı söz konusu değildir. Kamp alanları özellikle çitlerle çevrili ve güvenlidir. Ayrıca kamplarda çalışan güvenlik görevlileri de bulunur. 

X Kamplarda para kazanılmıyor

✓ Camp USA programı, para kazanmaktan çok İngilizcenizi geliştirmek ve tatil amaçlı bir programdır. Esasen kültürel değişim programıdır. Fakat bu programda neredeyse hiç harcama yapmadığınız gibi, program masraflarınızı karşılayıp tatil için para biriktirebilirsiniz. Kazançlar genellikle masraflarınızı karşılamaktadır

 

Camp USA programına başvuru yapmak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.