Almanyada Çalışmak

Almanyada çalışmak için Almanya birçok meslekte personel ihtiyacını karşılamak amacıyla yurt dışından çalışmaya gelen vatandaşları kabul etmektedir. İhtiyaç duyulan mesleklerde profesyoneller, teknikerler hatta vasıfsız işçiler dahi tercih edilmektedir. Çalışma amacıyla Almanya’ya gitmek isteyen birçok aday, başvuru kriterlerini sağlıyorsa çalışmak için Almanya’ya gidebilir.

Mühendis, tekniker, hemşire, sağlık personeli, hasta bakıcı, kuaför gibi yüzlerce meslekte Almanya iş ihtiyacını karşılayamıyor. Bu sebeple alanında uzman / eğitimli kişileri istihdam ederek, gerekli personel ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor Özellikle yaşlı nüfusun fazla olması sebebiyle Almanya, yurt dışından gelecek geç nüfusa ihtiyaç duyuyor.

Almanya’da İş Yerleşimi

Almanyada çalışmak isteyen birçok vatandaş, iş yerleşimi programına başvuru yapmaktadır. İş yerleşimi için sağlanması gereken bazı koşullar vardır. Bunlar genellikle Almanca bilgisi, mesleki yeterlilik sertifikaları veya diplomalardır. Elbette çalışmak için her aday uygun değildir fakat adayların CV’leri incelenerek uygunluğuna karar verebilmek mümkündür.

Almanya’da iş yerleşimi ile ayda 2500-5000 Euro arasında maaşla birçok meslekte çalışabilirsiniz. Kendi ülkenizde uzman olarak çalıştığınız mesleği Almanya’da daha yüksek maaşla yapmanız mümkün. Üstelik bu mesleklerin birçoğu akademik eğitim gerektirmez. Örneğin su tesisatçısı, kasap ya da tır şoförü olarak da çalışabilirsiniz.

BAŞVURU ŞARTLARI

Almanyada çalışmak için belli kriterleri sağlamanız gereklidir. Bu kriterleri şöyle özetleyebiliriz:

-Dil yeterliliği: Almanyada çalışmak için tercihen B1 seviyesinde Almanca dil seviyesine sahip olmanız gerekmektedir. Hem rahatlıkla çalışabilmek, hem denklik işlemleri için hem de vize açısından Almanca bilmek gerekli ve önemlidir. Çok düşük seviyede Almanca bilgisi, başvurunuzu riskli duruma sokmaktadır.

-Mesleki eğitim yeterliliği: Eğer mesleğinizde lisans/yüksek lisans diplomanız varsa veya mesleki yeterlilik sertifikasına sahipseniz, çalışma programına rahatlıkla başvurursunuz. Yapacağınız mesleğin eğitimini almış olmanız Almanya için çok önemlidir. Lisans veya yüksek lisans diplomanız yoksa, mesleğinizle ilgili alacağınız sertifika Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifikalardan olmalıdır.

-İş tecrübesi: Her ne kadar mesleğinizin diplomasına veya sertifikasına sahip olsanız da, iş deneyiminizin olması tercihtir. Almanya için meslek bilgisi, bir bakıma ehliyet gibidir. Belgenizin olması dışında, bu alanda çalışmış ve hatta aktif çalışmaya devam eden biri olmanız beklenir. Eğer mesleğinizle ilgili yeterli iş tecrübeniz yoksa, iş yerleşimi yerine Ausbildung programını tercih etmelisiniz.

-Yaş kriteri: Temelde iş yerleşimi için bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Fakat yaşınızın çok ileri olması, vize başvurunuzu riske atabilir. Başvurudan önce CV’niz tarafımızdan incelenip başvuru uygunluğunuza göre kayıt işleminiz yapılacaktır.

Popüler Meslekler

Almanyada çalışmak isteyenler için bazı popüler meslekler vardır. En çok aranan iş insanları genellikle şunlardır: doktor, hemşire, yazılımcı, fizyoterapist, elektrik teknikeri, hasta bakıcı, kuaför, kasap, tesisat ustası, inşaat ustası, fayans ustası, otomotiv ustası. Bu mesleklerde çok fazla Alman firması, çalışan ihtiyacı duymaktadır. Bunların dışında da birçok meslek mevcuttur. Tercih edeceğiniz ve uzmanlık alanınız olan birçok meslekte iş yerleşimi mümkündür.

Neden Almanya’da çalışmalıyım?

Almanya, Avrupa’ya ve ekonomiye yön veren en güçlü ülkelerden biridir. Sosyal bir devlettir ve çalışan haklarını savunur. Ayrıca refah seviyesi ve alım gücü yüksek bir ülkedir. Çalışanlar Almanya’da emeğinin karşılığını rahatlıkla almaktadır. Birçok genç, daha iyi şartlarda yaşamak için Almanya’yı tercih etmektedir. Bununla beraber birçok yetişkin, ailesi ve çocukları için daha iyi bir gelecek istemesi dolayısıyla Almanyada çalışmak istemektedir.

 

Almanyada çalışmak için;

-İsterseniz ücretsiz bilgi istek formumuzu doldurun ve sizi arayıp ücretsiz bilgilendirme yapalım

-Dilerseniz ofisimize telefon veya WhatsApp üzerinden ulaşın

-Ofisimizi ziyaret etmek isterseniz iletişim bölümünde ofisimizin konumunu görebilirsiniz.